Wsiąść do pociągu: Berlin - jak grać? Instrukcja dla Ciebie

Wsiąść do pociągu: Berlin - jak grać? Instrukcja dla Ciebie
Wyprawa do stolicy Niemiec? Wsiąść do pociągu: Berlin to gra planszowa, która w kilka sekund przeniesie Cię do Muzeum Pergamońskiego, sprawi, że znajdziesz się przy Bramie Brandenburskiej i zwiedzisz inne, wyjątkowe miejsca. Ale, od początku. Na czym polega gra?
Wsiąść do pociągu: Berlin - co warto wiedzieć?
Wsiąść do pociągu: Berlin to gra planszowa, przy której nie można się nudzić. Mamy tutaj dobrą zabawę, ale także elementy strategii i kreatywności. W rozgrywce przyda się również odrobina sprytu i szczęścia. Gra przeznaczona jest dla dwóch do czterech osób w wielu od ośmiu lat, jedna partia trwa około 15 minut.
Autorem gry jest Alan R. Moon, ilustracje przygotował Julien Delval, a za opracowaniem graficznym zajął się Cyrille Daujean.
Wsiąść do pociągu: Berlin - na czym polega gra?
Wiele osób kojarzy kultową planszówkę Wsiąść do pociągu: Europa. Wsiąść do pociągu: Berlin należy do tego samego uniwersum. Gra jest jednak krótsza, a ze względu na to, że plansza obejmuje sam Berlin, a nie całą Europę, bardziej przystępna. To idealna propozycja dla osób początkujących, dzieci oraz całych rodzin.
Podczas rozgrywki, gracze odwiedzają różne, zlokalizowane na terenie Berlina miejsca oraz budują połączenia wskazane na biletach. Wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów. Punkty przyznawane są za:
- stworzenie połączenia pomiędzy dwoma, znajdującymi się obok siebie miejscami na planszy;
- realizację biletu, czyli utworzenie połączenia między miejscami wskazanymi na karcie.
Wsiąść do pociągu: Berlin - instrukcja krok po kroku
W pudełku znajdziesz takie elementy, jak:
- plansza,
- 44 plastikowe tramwaje (po 11 w każdym kolorze),
- 20 plastikowych wagonów metra (po 5 w każdym kolorze),
- 44 karty Lokomocji,
- 22 karty Biletów,
- 4 znaczniki punktacji.
Przejdźmy teraz do przygotowania do gry.
Rozłóż planszę na środku - tak, aby każdy z graczy miał do niej wygodny dostęp. Każda z osób powinna otrzymać zestaw w postaci kolorowych wagonów metra oraz tramwajów. Gracze otrzymują także znacznik punktacji i umieszczają go na polu „0”.- Następnie, potasuj karty Lokomocji i rozdaj każdemu z graczy po dwie sztuki. Z pozostałych kart pobierz pięć i rozłóż je awersem do góry, tak, aby każdy z graczy dobrze je widział. Uwaga! Jeśli co najmniej trzy z pięciu ułożonych kart będą przedstawiać rowery, natychmiast odłóż je na bok, a na ich miejsce wyłóż kolejne pięć kart.
- Teraz czas na karty Biletów. Potasuj je i rozdaj każdemu z graczy po dwie sztuki. Każda z osób może zdecydować czy zatrzymuje obie karty czy tylko jedną z nich. Karty odrzucone lądują na spód kart biletów. Po takich przygotowaniach można już rozpocząć grę.
Na czym polega tura gracza?
Gracz może w swojej turze przeprowadzić wyłącznie jedną z trzech akcji, do wyboru ma następujące opcje:
- dobranie karty Lokomocji,
- utworzenie połączenia,
- dobranie karty Biletów.
Dobranie kart Lokomocji
Karty Lokomocji odpowiadają kolorom połączeń, które widoczne są na planszy - mamy połączenia niebieskie, zielone, czarne, fioletowe, czerwone i pomarańczowe. Wyjątek stanowią karty rowerów, które mogą zastąpić dowolny kolor. Gracz decydujący się na omawianą akcję, ma dwie opcje - może pobrać dwie karty z zakrytego stosu lub jedną z odsłoniętych kart, które znajdują się we wspólnej przestrzeni.
Jeśli dobrana przez gracza karta to karta roweru, gracz nie pobiera już innych kart w swojej turze.
Utworzenie połączenia
W grze wyróżniamy dwa rodzaje połączeń, są to połączenia tramwajowe i połączenia metrem.
- Połączenia tramwajowe to pola w jednym kolorze, które łączą sąsiadujące miejsca na planszy. Aby utworzyć połączenie tramwajowe, gracz musi zagrać kartami Lokomocji. Kolor i liczba kart muszą odpowiadać kolorowi i długości wybranej trasy, np. utworzenie czerwonego połączenia jest możliwe po zagraniu czerwonymi kartami. Wyjątkiem jest szare połączenie, które mozna utworzyć za pomocą dowolnego rodzaju kart. Kolejny krok to umieszczenie na danej trasie odpowiedniej liczby plastikowych wagonów.
- Połączenia metrem to szara linia, która także łączy dwa pola na planszy. Aby utworzyć połączenie metrem, gracz musi zagrać odpowiednią liczbę kart Lokomocji, a następnie, umieścić na danym polu jeden wagon metra.
Uwaga!
- W swojej turze gracz może utworzyć tylko jedno połączenie. Za utworzenie połączenia, przyznawane są punkty.
- Jeśli połączenie jest podwójne, gracz może zająć wyłącznie jedno z nich.
Dobieranie biletów
Na początku gry każda z osób otrzymuje karty biletów i dąży do tego, by utworzyć nieprzerwane połączenie w jednym kolorze między wskazanymi na bilecie miejscami. Na koniec gry, przyznawane są punkty za zrealizowane połączenia. Podczas rozgrywki, można mieć dowolną liczbę kart biletów, ale uwaga, w trakcie podsumowania za każdy niezrealizowany bilet, gracz otrzymuje punkty ujemne.
Wsiąść do pociągu: Berlin - podsumowanie
Wsiąść do pociągu Berlin to ciekawa gra rodzinna, idealna propozycja na wspólne wieczory. Podczas rozgrywki, gracze zwiedzają stolicę Niemiec, tworzą połączenia tramwajowe i połączenia metrem, dążą do tego, by zdobyć jak największą liczbę punktów. Gra jest dość dynamiczna - trwa około 15 minut i mniej skomplikowana niż planszówka Wsiąść do pociagu Europa.