gra skull

30

lis

Skull – dobra zabawa, ryzyko i wielki blef. Sprawdź, jak grać!

Odrobina blefu, szczypta ryzyka i doskonała zabawa! Skull to dynamiczna gra, w której dużo się dzieje. Gracze zagrywają żetonami, biorą udział w licytacjach, poddawani są próbom. Muszą też unikać czaszek – trafienie na czachę może skończyć się eliminacją i niestety, przegraną. Nie ma więc mowy o nudzie i braku emocji. A na czym dokładnie polegają rozgrywki? O tym poniżej.

Skull gra planszowa – na czym polega?

Gra przeznaczona jest dla trzech do sześciu osób od dziesiątego roku życia. Rozgrywka trwa około 30 minut. Autorem gry jest Hervé Marly.
Opakowanie gry to niewielkie, kwadratowe pudełko o wymiarach 12.8 x 12.8 x 5.5 cm, które zawiera:

  • 6 podkładek,
  • 6 zestawów po 4 żetony ( trzy żetony kwiatów i jeden czaszki),
  • żeton ostatniej szansy.

Przygotowania trwają kilka sekund. Każdy z graczy pobiera zestaw (podkładkę i żetony) w wybranym kolorze. Podkładkę należy umieścić przed sobą – pustą stroną do góry, a cztery żetony wziąć do ręki. Gdy każdy z graczy jest gotowy, rusza walka o zwycięstwo. Rozpoczyna osoba, która ostatnio obdarowała kogoś kwiatami lub czaszką.

Skull – jak grać?

Każdy z graczy układa na podkładce jeden żeton – rewersem do góry. Następnie rozpoczynają się tury graczy – dostępne są dwie akcje: dołożenie żetonu lub rozpoczęcie licytacji.

Skull jak grać
Skull – jak grać?

Dołożenie żetonu

Jeśli zdecydujesz się na taki ruch, wybierasz jeden żeton ze swojej puli i układasz go, rewersem do góry, na swojej podkładce. Ważne, aby żetony układać w taki sposób, by każdy z graczy mógł bez trudu obliczyć, ile żetonów znajduje się na danej podkładce.

Dokładnie przemyśl, czy chcesz wyłożyć czaszkę czy kwiat. Czaszka będzie utrudnieniem podczas licytacji, ale może sprawić, że inny gracz straci jeden z żetonów i oddali się od wygranej.

Rozpoczęcie licytacji

Rozpoczęcie licytacji polega na podaniu liczby żetonów, które chcesz odkryć. Ale uwaga, odkrywając żetony, nie możesz trafić na czaszkę. Co więcej, podana przez Ciebie liczba musi być większa od zera, a także równa lub mniejsza od sumy żetonów znajdujących się na podkładkach graczy.

Aby podjąć właściwą decyzję, musisz obserwować graczy i odgadnąć, czy któryś z nich wykorzystał żeton z czaszką, a jeśli tak, w którym miejscu na planszetce może się znajdować.

Rozpoczęcie licytacja – podbijaj lub spasuj

Licytacja zmienia przebieg tury, ponieważ gracze nie mogą już dodawać kolejnych żetonów. Zamiast tego mogą spasować lub podbić stawkę.

  • Spasowanie oznacza, że nie bierzesz udziału w rozgrywce. W takiej sytuacji przesuwasz swoją podkładkę na środek stołu. Twoje żetony będą uwzględnione w licytacji.
  • Podbicie stawki polega na podaniu większej liczby żetonów niż poprzednik. Decydując się na taki ruch, deklarujesz, że odkryjesz więcej żetonów bez trafienia na czaszkę. Podana liczba nie może być większa niż suma żetonów na podkładkach graczy.

Licytacje – próba udana vs. próba nieudana

Osoba, która wygrała licytację, rozpoczyna odkrywanie zadeklarowanej liczby żetonów. Obowiązuje tutaj kilka zasad.

  • Gracz musi odkryć zadeklarowaną liczbą żetonów.
  • W pierwszej kolejności należy odsłonić własne żetony.
  • Najpierw odkrywany jest wierzchni żeton, potem kolejny i kolejny. Nie można odkrywać dowolnego żetonu, obowiązuje wskazana kolejność.
  • Nie można jednocześnie odkrywać kilku żetonów.
  • Dopiero po odkryciu własnych żetonów, gracz może rozpocząć odkrywanie żetonów, które znajdują się na innych podkładkach.

Odkrycie wskazanej liczby żetonów, bez trafienia na czaszkę, to wygrana tura. Jeśli podkładka gracza, który wygrał turę, ułożona jest pustą stroną do góry, należy odwróć ją na stronę kwiatową.

Jeśli gracz trafi na czaszkę, musi natychmiast przerwać odkrywanie żetonów. Następnie tasuje wszystkie wyłożone przez siebie żetony i układa je rewersami do góry. Osoba, której żeton z czaszką został odkryty, wybiera jeden z żetonów gracza i, bez sprawdzania awersu, na stałe usuwa go z gry.
Może zdarzyć się tak, że gracz trafi na własny żeton z czaszką. Wtedy wybiera jeden z własnych żetonów i także, bez sprawdzania, czy kryje się na nim kwiat, czy czaszka, usuwa z gry. W momencie, w którym gracz traci wszystkie swoje żetony, zostaje wyeliminowany z gry.

Skull gra
Skull gra

Żeton ostatniej szansy

W grze mamy jeszcze jeden element, jest to żeton ostatniej szansy (znajduje się na nim kwiat). Gracz może pobrać żeton ostatniej szansy, wyłącznie wtedy, gdy zostanie mu ostatni z otrzymanych na początku gry żetonów. Co ważne, żeton ostatniej szansy można wykorzystać wyłącznie w kolejnej rundzie, następnie należy go zwrócić. Jeśli gracz straci swój ostatni żeton, a żeton ostatniej szansy będzie musiał zwrócić, przegrywa.

Rozpoczęcie nowej tury

Po zakończeniu licytacji, rozpoczyna się kolejna tura. Obowiązują takie same zasady, jak na początku – gracze wybierają żetony i układają je na planszetkach, rozpoczynają i podbijają licytacje, zostają poddawani próbie.

Skull – kto wygrywa?

Kto wygrywa rozgrywkę? Do zwycięstwa prowadzą dwie drogi, są to:

  • Wygranie tury i podkładka na stronie kwiatowej – jeśli wygrasz licytację i przejdziesz próbę, a jednocześnie Twoja podkładka odwrócona będzie stronę kwiatową do góry, wygrywasz grę. Jeśli wygrywasz turę, ale podkładka ułożona jest pustą stroną do góry, jesteś w połowie drogi, odwracasz podkładkę, ale jeszcze nie wygrywasz gry.
  • Wyeliminowanie innych graczy – jeśli inni gracze nie mają już żetonów i jesteś jedynym zawodnikiem, wygrywasz.

Skull – dlaczego to świetna rozrywka?

Wiesz już, na czym polega Skull, a jakie zalety ma omawiana dziś gra?

  • Rozgrywka trwa zaledwie 20–30 minut i przebiega bardzo dynamicznie. Skull jest więc doskonałym wyborem na krótsze spotkania lub wtedy, gdy dysponujemy ograniczonym czasem.
  • Ponadto gra to wyłącznie żetony i podkładki – wystarczy, że każdy z graczy pobierze odpowiedni zestaw i gotowe. Nie trzeba studiować skomplikowanych zasad, rozkładać kilku talii kart czy wielu znaczników.
  • Każda runda różni się od poprzedniej, gracze zmieniają swoje taktyki, podejmują różne decyzje. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy.
  • Gra, mimo tego że ma proste zasady, wymaga odpowiedniej strategii. Zarówno rodzaj wykładanego na podkładkę żetonu, jak i podawane podczas licytacji liczby, trzeba dobrze przemyśleć. Przez cały czas, warto także obserwować zachowania innych graczy, na bieżąco weryfikować, ile żetonów już stracili itp.
  • Kolejne wyzwanie to blef. Trzeba skupić się na tym, by przez przypadek nie dostarczyć innym graczom wskazówek. Przeciwnie, trzeba wyczuć intencje przeciwników, a nawet, celowo prowadzać ich w błąd.

Podsumowanie

Skull to gra, która ma bardzo ciekawą mechanikę, gracze układają na swoich planszetkach żetony, biorą udział w licytacjach, odkrywają żetony pozostałych osób. Ważna jest strategia, ale mamy też pewien element losowości – nigdy nie wiadomo, co kryje się pod danym żetonem. Przez cały czas trzeba zachować czujność. Plusem są też proste zasady i dynamika rozgrywki. Skull to gra, która sprawdzi się wśród graczy w różnym wieku, z różnymi umiejętnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Wpisy