26

sie

Rodzaje gier planszowych – ile wiesz na temat planszówek?

Gry planszowe to nie tylko rzut kostką i poruszanie się po planszy kolorowym pionkiem. To super zabawa, rozwijanie różnych umiejętności, integracja. A jakie gry wyróżniamy? Mamy planszówki ekonomiczne, pięknie wydane gry przygodowe, skomplikowane gry strategiczne. Dostępne są gry dla dzieci i dorosłych, a także takie, które sprawdzą się bez względu na wiek. Słowem, świat planszówek zmienia się i jest coraz bardziej fascynujący. Dziś skupimy się na omówieniu najpopularniejszych rodzajów gier planszowych. Zainteresowany? Zachęcamy do lektury!

Rodzaje gier planszowych

Jak już wspomnieliśmy powyżej, wyróżniamy wiele rodzajów gier planszowych. Kryterium podziału może stanowić mechanika, tematyka, poziom trudności czy zalecany wiek graczy. Przyjrzyjmy się podziałowi ze względu na mechanikę gry – mamy tutaj gry strategiczne, przygodowe i kilka innych.

Gry strategiczne

W przypadku gier strategicznych kluczowa jest umiejętność planowania. Aby wygrać, musisz przewidywać ruchy przeciwników, na bieżąco analizować konsekwencje różnych działań. Każda z Twoich decyzji może mieć znaczący wpływ na rozgrywkę, przybliżyć Cię do wyznaczonego celu lub sprawić, że zwycięstwo się oddali. 

W grach strategicznych liczy się przemyślany plan działań, ewentualne sojusze, negocjacje. Losowość i fart zwykle odgrywają mniejszą rolę. Gracze mają wyznaczone cele i są to cele znacznie bardziej złożone niż dotarcie do mety, np. budowa miasta, pozyskiwanie surowców, tworzenie armii.  

Wśród popularnych gier strategicznych wymienić możemy Na skrzydłach smoków, 7 Cudów Świata: Pojedynek , Dinokalipsę i wiele innych. 

Gry kooperacyjne

Planszówki to także rywalizacja – ale nie w przypadku gier kooperacyjnych. Tutaj chodzi o to, by gracze zjednoczyli swoje siły i wspólnie zdobyli wyznaczone cele. W grach kooperacyjnych liczy się umiejętność pracy w grupie, poprawna komunikacja, koordynacja działań. Decyzje jednego gracza wpływają na losy całej drużyny, a sukces możliwy jest tylko wtedy, gdy wszyscy są zaangażowani i wykorzystują swoje umiejętności. 

Satysfakcja, jaką daje wspólne pokonywanie wyzwań to gwarancja wielu emocji, a grupowe zwycięstwo to radość i ogromna satysfakcja.   

Wśród gier kooperacyjnych wyróżniamy takie pozycje, jak Harry Potter: Hogwarts Battle (edycja polska) czy Kroniki zamku Avel. 

Gry ekonomiczne

Gry ekonomiczne skupiają się zarządzaniu zasobami finansowymi i materialnymi. Celem jest zwykle zwiększenie majątku, rozwijanie biznesu, budowa imperium lub osiąganie innych sukcesów ekonomicznych. Gracze muszą szybko adaptować się do zmiennych warunków, wykorzystywać pojawiające się możliwości i zadbać o zabezpieczenie w razie ewentualnego kryzysu. Uściślając, planszówki ekonomiczne to:

  • zarządzanie pieniędzmi, surowcami, pracownikami, fabrykami, manufakturą itp.,
  • podejmowanie decyzji związanych z inwestycjami i pożyczkami, 
  • handel i negocjacje,
  • opracowanie planu, który pozwoli wyprzedzić rywali (gracze działają na tym samym rynku, więc nie jest to prostym zadaniem).  

Wśród popularnych gier ekonomicznych możemy wymienić takie tytuły, jak Diuna: Imperium, 7 Cudów Świata, Everdell. 

Gry edukacyjne

Gry edukacyjne to nie tylko gwarancja miło spędzonego czasu, ale też intelektualne wyzwanie. Rozgrywki są doskonałym sposobem na poszerzenie wiedzy, odświeżenie informacji z różnych dziedzin, naukę poprzez zabawę. Wśród licznych propozycji znajdują się gry o różnej tematyce i stopniu trudności – od rozpoznawania zwierząt i kształtów po naukę historii, przyrody czy matematyki. 

Gry edukacyjne są dobrym wyborem dla najmłodszych, którzy dopiero zaczynają poznawać świat, jak i dla nastolatków i dorosłych – każdemu ułatwią zdobywanie wiedzy. Wśród ciekawych propozycji z tej dziedziny możemy wymienić Dobble czy Trekking przez historię.

Gry przygodowe

Gry przygodowe to gwarancja wyjątkowych przeżyć. Gracze eksplorują zaczarowane obszary, wcielają się w rolę ciekawych postaci, pokonują przeciwności. Zwykle zarysowana jest ciekawa fabuła – rozgrywający stają się jej częścią, a podejmowane przez nich decyzje mają wpływ na rozwój wydarzeń. 

Grający realizują różne cele – gromadzą ekwipunek, zdobywają umiejętności, walczą w potworami. Wszystko to prowadzi do zdobycia celu głównego, np. odnalezienia skarbu czy pokonania wroga. 

W zestawach wielu gier przygodowych znajdują się karty z opisami postaci, zadaniami do wykonania, bonusami. Dominują w nich zwykle motywy baśniowe, fantasy. 

Wśród popularnych gier przygodowych możemy wymienić Kroniki zamku Avel, Everdell, MLEM: Agencja kosmiczna, Talisman magia i miecz i wiele innych.

Gry mieszane

Oczywiście podział gier nie jest sztywny, wiele planszówek możemy zaliczyć do kilku kategorii. Gra ekonomiczna może być jednocześnie grą strategiczną i edukacyjną. A gra przygodowa, grą kooperacyjną. Ma to swoje plusy. Jakie? Jedna gra dostarcza wielu emocji i umożliwia rozwijanie różnych umiejętności. Co więcej, takie planszówki angażują graczy mających różne preferencje i umiejętności, integruje osoby o  różnych zainteresowaniach i w różnym wieku.

Rodzaje planszówek: gry Euro i Ameritrash

Przy omawianiu rodzajów planszówek nie możemy pominąć gier euro, tak zwanych euro sucharów i gier ameritrash. Oba rodzaje mają własną specyfikę. .

Eurogry

Gry euro, znane również jako eurogry, eurosuchary lub gry europejskie, to planszówki, które powstały w Europie, przede wszystkim w Niemczech. Takie gry mają kilka charakterystycznych cech, są to:

  • ograniczona interakcja między graczami, ewentualna interakcja to handel, wymiana dóbr itp., 
  • eliminacja losowości, skupienie umiejętnościach gracza,
  • tematyka i fabuła nie mają dużego znaczenia, 
  • zwykle stosowana jest konkretna punktacja, wygrywa gracz z największą liczbą punktów.  

Jedną z popularniejszych gier euro są Osadnicy z Catanu. 

Ameritrash 

Ameritrash to gatunek gier, który narodził się w USA. Cechy wyróżniające takie planszówki to między innymi: 

  • duża losowość – powodzenie gracza uzależnione jest zwykle od rzutu kostką,
  • tematyczność – gry mają dokładnie określoną fabułę,
  • gracze rywalizują ze sobą, 
  • w trakcie rozgrywki gracz może zostać wyeliminowany.

Gry planszowe – dla kogo?

Przedstawiliśmy grupy planszówek o różnym charakterze. Ale to nie koniec. Warto także wspomnieć o tym, że innym kryterium podziału planszówek jest grupa docelowa i wiek graczy. Mamy planszówki dla dzieci, dla dorosłych, a także planszówki rodzinne, które łączą pokolenia.

Gry rodzinne

Planszówki rodzinne to gry, które angażują osoby w różnym wieku – najmłodszych, nastolatków, dorosłych, a nawet seniorów. Dzięki temu, każdy członek rodziny miło spędza czas, a rozgrywki pozwalają na budowę relacji i wzmacnianie więzi. Gry rodzinne mają zwykle dość proste zasady i opierają się na zdrowej rywalizacji. Przykłady takich gier są np. Dixit Odyseja, Wsiąść do pociągu.

Gry dla dorosłych

Gry dla dorosłych to gry przeznaczone dla graczy powyżej 18 roku życia. Zwykle etykietą 18 plus oznaczone są gry planszowe i karciane, zawierające niewybredne żarty, dwuznaczności, treści nieodpowiednie dla młodszych graczy.

Gry dla dzieci

No i mamy gry planszowe dla dzieci – dostępne są planszówki dla maluchów 4-6 lat, dla dzieci mających 8 lat czy dla 10-latków. Poziom trudności dostosowany jest do wieku – planszówki dla najmłodszych to proste zasady i kolorowe ilustracje. Gry dla  starszych zawierają już elementy strategii, wymagają rozumienia różnych poleceń. Planszówki dla dzieci zwykle spełniają funkcję edukacyjną, umożliwiają poszerzanie wiedzy i zdobywanie umiejętności. 

Podsumowanie

Wybór planszówek jest bardzo duży, a lista wartych uwagi propozycji wciąż się powiększa. W zależności od preferencji, zdecydować się można na gry logiczne, przygodowe, edukacyjne, ekonomiczne. Dostępne są eurogry, w których kluczowe są umiejętności graczy, a interakcja z innymi jest ograniczona. Ciekawą propozycją są też gry ameritrash, w których duże znaczenie ma losowość. Możemy także wyróżnić planszówki dla dzieci, dorosłych, a także gry dla całej rodziny lub grupy znajomych.

Ostatnie

Wpisy