
23
Najlepsze planszówki dla 10-latka? Sprawdź nasze propozycje
Gry planszowe to doskonały sposób, by miło spędzić czas z dziesięciolatkiem. Eksploracja planszy, zagrywanie kartami, pozyskiwanie zasobów to ogromna frajda dla ciekawego świata malucha. Jakie jeszcze zalety ma gra w planszówki z dziesięciolatkiem? O tym w naszym artykule. Sprawdź, jakie plusy mają mają wspólne rozgrywki i jakie tytuły będą strzałem w dziesiątkę.
Gry planszowe dla 10-latka – dlaczego to super pomysł?
Gry planszowe dla 10-latków mają już nieco trudniejszą mechanikę – maluch będzie mógł wykazać się sprytem i pomysłowością. Co więcej, gry planszowe wspierają rozwój umiejętności miękkich i pomagają zwiększyć wiedzę z wielu dziedzin. Właśnie dlatego, rozgrywki są nie tylko ciekawą formą zabawy, ale spełniają też funkcję edukacyjną. Jakie konkretnie plusy ma gra w planszówki?
- Rozwój myślenia strategicznego i logicznego – dzieci w wieku 10. lat dobrze radzą sobie z przygotowaniem planu działań, z podejmowaniem decyzji, które umożliwią uzyskanie jak największej liczby punktów. Dziesięciolatek bez problemu zinterpretuje sytuację na planszy i wybierze zasoby, które pozwolą na realizację celów. Gra w planszówki pozwoli na udoskonalenie wielu umiejętności, sprawi, że maluch spróbuje swoich sił w różnych scenariuszach.
- Rozwijanie kreatywność i poszerzanie słownictwa – większość 10-latków ma wiele do powiedzenia, uwielbia opowiadać ciekawe historie i dzielić się różnymi spostrzeżeniami. Gry planszowe wspierają rozwój słownictwa, kreatywności oraz umiejętność wyrażania myśli.
- Nauka koncentracji i cierpliwości – podczas rozgrywek, maluch będzie musiał spokojnie czekać na swoją kolej, uzbroić się w cierpliwość i pozwolić innym graczom przeprowadzić zaplanowane akcje. Ważna będzie także koncentracja – obserwowanie, jakie działania wykonują inni gracze, jak wygląda sytuacja na planszy, jakie zasoby pozostały do wyboru. Wszystkie te umiejętności przydadzą się podczas zajęć w szkole i w życiu codziennym.
- Poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin – nauka przez zabawę to idealny sposób, by zachęcić malca do poznawania świata, zagłębienia się w różnego typu zagadnienia. Wiele planszówek wspiera rozwój zdolności matematycznych, ułatwia poznawanie historii czy procesów zachodzących w przyrodzie.
- Budowa relacji – czas spędzony z rodzicem lub opiekunem jest dla dziesięciolatka bardzo ważny. Gra w planszówki będzie wspierać budowę relacji i z pewnością dostarczy maluchowi wiele radości.
Gry planszowe dla 10-latka – polecane tytuły
Omówiliśmy już zalety gier planszowych dla dziesięciolatka. A jakie konkretnie tytuły będą strzałem w dziesiątkę? Poniżej kilka propozycji!
Wsiąść do pociągu: Europa
Wsiąść do pociągu: Europa to gra, podczas której maluch będzie musiał ułożyć strategię i dobrze przemyśleć każdy swój ruch – w końcu walka toczy się o tytuł kolejnego magnata. Na czym polega gra? Gracze tworzą połączenia kolejowe między europejskimi państwami, dobierają karty lokomotyw i wagonów, mogą też wybudować dworzec. Wygrywa gracz, który zdobędzie największą liczbę punktów.
Dlaczego Wsiąść do pociągu: Europa to dobry wybór?
- Gra ma dość proste zasady, maluch w kilka sekund zrozumie reguły.
- Planszówka wspiera naukę geografii, sprawi, że dziesięciolatek pozna europejskie państwa, sąsiadów Polski, położenie różnych krajów.
- Choć jest to gra z elementem rywalizacji, nie mamy tutaj wiele negatywnej interakcji. Gracze budują własne trasy, skupiają się na realizowaniu własnej strategii.
- Podczas rozgrywki dziesięciolatek pozna podstawy zarządzania zasobami, przemyślanego doboru kart i surowców.
- Gra trwa około godziny, to optymalny czas, by dziecko nie odczuło nudy i przez cały czas było zaangażowane.
Dixit Odyseja
Dixit Odyseja to gra, podczas której zarówno dziesięciolatek, jak i osoby w każdym wieku, rozwiną swoją kreatywność. Na czym polega rozgrywka? Głównym elementem są karty z surrealistycznymi ilustracjami. Jeden z graczy zostaje narratorem i musi podać skojarzenie, dzięki któremu pozostali – każdy z własnej talii, wybiorą kartę, które będzie w jak najlepszym stopniu pasować do tej, którą opisał narrator.
Dlaczego Dixit Odyseja to dobry wybór dla 10-latka?
- Opisywanie surrealistycznych ilustracji pobudzi wyobraźnię i kreatywne myślenie. Dziesięciolatek (jak i inni gracze) będzie musiał za pomocą cytatu, fragmentu piosenki, wiersza lub za pomocą wszelkiego rodzaju dźwięków, opisać kartę. Uwaga! Używanie dosłownych określeń jest zabronione. Trzeba ruszyć głową i znaleźć kreatywne rozwiązanie.
- Podczas rozgrywki istotne jest nie tylko opisywanie kart, ale także odgadnięcie, co na myśli miał narrator. Tutaj ważne jest słuchanie ze zrozumieniem, zapamiętywanie szczegółów, łącznie faktów i skojarzeń. Gracz, który wykaże się największą pomysłowością, wygrywa.

LEGO Monkey Palace
LEGO Monkey Palace to połączenie gry planszowej i klocków Lego – taki duet spodoba się zarówno dziesięciolatkowi, jak i starszym graczom. A na czym polega omawiana gra? Gracze budują i dekorują schody – w zależności od liczby łuków, otrzymują małpie punkty. Uzyskane punkty wymieniane są na karty małp, a te na banany i materiały umożliwiające budowę schodów. W rozgrywce można też uzyskać bonusy i trofea, które zwiększą szansę na zwycięstwo.
Dlaczego LEGO Monkey Palace to dobry wybór dla 10-latka?
- Budowa schodów do małpiego pałacu to sposób, by dziesięciolatek popracował nad małą motoryką i poznał podstawy budownictwa. To również doskonały sposób na trening wyobraźni przestrzennej. Podczas rozgrywki, trzeba dopasować odpowiednie elementy – łuki, cegły i kolumny, wykonać działania, dzięki którym powstaną jak najwyższe schody. Koncentracja i pomysłowość są bardzo ważne.
- W tej grze do zwycięstwa wiodą różne drogi. Każdy z graczy może mieć własny pomysł na zdobycie jak największej liczby bananów i uzyskanie miana zwycięzcy. Taka mechanika to sposób, by wypróbować własną pomysłowość i udoskonalić umiejętności strategiczne.
Brain box: Nauka, Polska, Świat, a może Piłka nożna?
Kolejna z propozycji to seria gier Brain box. Są to gry karciane, które mają proste zasady, przebiegają bardzo dynamicznie i pozwalają na zwiększenie wiedzy z określonej dziedziny. Na czym polega rozgrywka? Gracz zapoznaje się z jedną stroną karty – może ona zawierać ilustracje, schematy, wskazówki, definicje. Druga strona karty zawiera pytanie dotyczące strony pierwszej. Gracz losuje pytanie i odpowiada na nie.
Dlaczego Brainbox to strzał w dziesiątkę?
- W zależności od zakupionego zestawu (BrainBox: Nauka, Brainbox Polska, Brainbox: Świat, Brainbox Piłka nożna bądź innego) gracz zwiększa swoją wiedzę z określonej dziedziny. To sposób, by wprowadzić dziesięciolatka w świat biologii, chemii, anatomii, różnych zakątków świata, czy najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym kraju.
- Gra to także stymulacja pamięci – gracz może trafić na pytanie o kolor bądź liczbę elementów znajdujących się na oglądanej stronie karty. Trening pamięci jest ważny w każdym wieku, co czyni omawianą karciankę idealną propozycją na rodzinny wieczór.
Kroniki zamku Avel
Kroniki zamku Avel to gra, która znakomicie sprawdzi się podczas rodzinnych wieczorów z dziesięciolatkiem. Jest to kooperacyjna gra przygodowa, w której gracze eksplorują planszę, aktywują różne efekty i przygotowują się do wspólnej walki z potworami oraz wielkim Monstrum.
Dlaczego Kroniki zamku Avel to dobry wybór?
- Gracz musi w swojej turze wykonać dwie spośród czterech akcji, są to: ruch, walka, miejsce, odpoczynek. Wybór może być trudny – przy podjęciu decyzji warto uwzględnić wytrzymałość bohatera, możliwe do zdobycia bonusy oraz dobro całej drużyny. Analiza dostępnych opcji to doskonały trening umiejętności.
- Każdy z graczy otrzymuje ilustrację postaci, którą umieszcza na swojej planszetce. Postać można pokolorować, nadać jej imię, przyozdobić. Stworzenie własnego bohatera z pewnością da maluchowi wielką frajdę.
- W grze nieraz będzie trzeba podjąć trudną decyzję. Dziesięciolatek będzie musiał zdecydować, jaki żeton ekwipunku ze sobą zabrać, a jaki odrzucić, gdzie umieścić księżycową pieczęć, która zablokuje potwora, a gdzie wybudować mury obronne. Pozwoli to na udoskonalenie umiejętności strategicznych.

Inne gry dla 10. latka
Jakie jeszcze gry będą ciekawym wyborem dla dziesięciolatka? Polecamy takie tytuły, jak:
- Skull
- Władca Pierścieni: Pojedynek o Śródziemie
- Aqua
- MLEM: Agencja kosmiczna
- Dinokalipsa
- Splendor, Splendor: Pojedynek
- 7 Cudów Świata, 7 Cudów Świata: Pojedynek.
Przy wyborze gry warto pomyśleć, jaka tematyka może zainteresować dziesięciolatka. Czy maluch będzie w swoim żywiole, podczas opisywania fantazyjnych ilustracji, czy może strzałem w dziesiątkę będzie piłka nożna lub tworzenie budowli z klocków Lego? Czy dziecko lubi strategiczne wyzwania i gromadzenie zasobów czy może woli kreatywne łamigłówki.
Planszówki na dziesięć lat – podsumowanie
Gra w planszówki to zabawa i rozwój umiejętności w jednym. To także fajny sposób, by miło spędzić czas z dziesięciolatkiem. Wspólne rozgrywki, eksploracja planszy i poznawanie mechaniki gry to wspomnienia na lata. Wśród ciekawych tytułów gier dla 10-latka, możemy wymienić Wsiąść do pociągu: Europa, Dixit Odyseja, Kroniki zamku Avel, LEGO Monkey Palace, Brainbox: Nauka, Brain box Polska, Brain box Świat, Brainbox Piłka nożna i wiele innych.