
29
Gry przygodowe – czym wyróżniają się takie planszówki? Które z nich uznajemy za najlepsze?
Wybór gier planszowych jest coraz większy, a wśród licznych propozycji znajdują się planszówki przygodowe. Przygodówki to idealna propozycja dla osób lubiących baśniowy świat, fanów fantasy i wszystkich miłośników dobrej zabawy z dala od wirtualnego świata. Czym wyróżniają się gry przygodowe i jakie tytuły możemy polecić?
Gry planszowe przygodowe – czym się wyróżniają?
Czego można spodziewać się po planszówkach przygodowych?
- Ważnym jest elementem narracja – rozgrywka opiera się na ciekawej fabule, a gracze uczestniczą w wydarzeniach, których bieg może odmienić niemal każdy ruch. Fabuła może koncentrować się wokół ukrytego skarbu, budowy miasta czy obrony zamku.
- Planszowe gry przygodowe często osadzone są w świecie fantasy bądź w baśniowej krainie. Na planszy pojawiają się magiczne stwory i tajemnicze przedmioty, gracze przemierzają fantastyczne światy, odkrywają nowe miejsca, walczą z różnymi niebezpieczeństwami.
- Gry planszowe to eksploracja planszy, gromadzenie zasobów, zróżnicowane talie kart. Gracze rozwijają swoje postaci, zdobywają nowe umiejętności, punkty mocy i doświadczenia.
- Niektóre planszowe gry przygodowe oferują różne scenariusze, proponują kilka układów kart i plansz, a także różne poziomy rozgrywki. Wszystko to sprawia, że każda partia wygląda inaczej, dostarcza nowych wrażeń, pojawiają się nowe wyzwania i nowe możliwości.
Gry planszowe przygodowe – jakie wyzwania czekają na graczy?
Czego jeszcze możesz spodziewać się podczas rozgrywek? Jakie wyzwania czekają na graczy?
- W grach przygodowych ważne jest umiejętne zarządzanie zasobami, zarówno budulcami i kosztownościami, jak i zdolnościami postaci i efektami, jakie dają poszczególne karty. Bieżąca analiza zysków i strat, wybór optymalnych rozwiązań są kluczowe. Liczy się także to, by wykorzystać moc i ekwipunek w odpowiednim momencie
- W niektórych planszówkach, gracz do wyboru ma różne akcje, ale przeprowadzić może wyłącznie określoną liczbę ruchów. Tutaj także trzeba przemyśleć, jakie działanie przyniesie największe korzyści.
- Odkrywanie kolejnych lokacji może przynieść zarówno korzyści, jak i straty. W przypadku korzyści, trzeba skupić się na ich maksymalnym wykorzystaniu. Jeśli pojawią się zagrożenia, na minimalizacji strat.
- Choć w grach przygodowych liczy się przemyślana strategia, mogą pojawić się elementy losowości. Na przykład, podczas przerzucania kości czy pobierania kart z talii. Trzeba więc być elastycznym, jeśli zajdzie taka konieczność, wprowadzić zmiany do strategii.
- Ulepszanie postaci to kolejny ważny element planszówek przygodowych. Gracz musi w umiejętny sposób budować swoją postać, pozyskiwać zdolności, które pozwolą na uzyskanie przewagi nad przeciwnikami, umożliwią realizację konkretnych celów w rozgrywce, np. pokonanie potwora, czy otworzenie przejścia do kolejnej krainy.
- Gry planszowe przygodowe mogą mieć dość skomplikowane zasady – zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę. Ale ciekawe rozgrywki z pewnością wynagrodzą trud włożony w poznawanie zasad.
Najlepsze gry przygodowe
A jakie gry planszowe przygodowe polecamy? Propozycji jest dużo, poniżej te, które uzyskały największą popularność.
Talisman: Magia i Miecz
Talisman Magia i Miecz to planszówko-karcianka, prawdziwy klasyk, który cieszy się niesłabnąca popularnością od 1983 roku. Gracze, jak to w planszówkach przygodowych, wybierają swoich bohaterów, może to być mnich, wróżka, złodziej, ksiądz, elf, czarnoksiężnik, troll, krasnolud czy inna postać. Gracz, już na starcie, może zdecydować, czy uda się w prawą, czy lewą stronę – decyzja ma wpływ na przebieg gry. Na graczy czekają różne wyzwania i niebezpieczeństwa, na przykład walka z chochlikiem czy zmiana w ropuchę. Oprócz tego gracze odkrywają nowe obszary, nabywają cenne przedmioty i oczywiście rozwijają swoje postaci, zdobywają doświadczenia i umiejętności. Gra bardzo angażująca, w której wiele się dzieje.
Everdell
Everdell to pięknie wydana planszówka, której mechanika oparta jest o zarządzanie pracownikami – leśnymi stworzeniami. Gracze przenoszą się do magicznej krainy, a ich zadaniem jest delegowanie pracowników do różnych miejsc w krainie Everdell. Robotnicy gromadzą cenne zasoby – drewno, jagody, żywicę, kamienie i wykonują różne zadania. Ważną akcją jest także zagrywanie kart oraz budowa miasta. Rozgrywka trwa cztery pory roku, a każda z pór rządzi się własnymi prawami. To gra przygodowa, ale też ekonomiczna i strategiczna, która umożliwia rozwijanie wielu umiejętności. Podczas rozgrywki ważne są przemyślane decyzje, analiza dostępnych rozwiązań i wybór tych najlepszych.

Kroniki zamku Avel
Kroniki Zamku Avel to kolejna, warta uwagi gra przygodowa. Gracze rozwijają wybrane postacie, gromadzą ekwipunek, odkrywają magiczne miejsca. Bohaterowie muszą stawić czoła licznym niebezpieczeństwom, a finalnie, pokonać potwora, który zagraża krainie Avel. Co ciekawe, jest to planszówka kooperacyjna, cała drużyna musi współpracować, a decyzje jednego gracza mają wpływ na losy całego zespołu. Taka gra uczy współpracy, pozwala nabyć umiejętności z zakresu komunikacji, ale też rozwija kreatywność i umiejętność logicznego myślenia.
Podsumowanie
Przygodowe gry planszowe mają określoną fabułę, sprawiają, że gracze wcielają się w rolę magicznych postaci, bohaterów, którzy muszą poradzić sobie z czekającymi na nich niebezpieczeństwami. Podczas rozgrywki, gracze rozwijają swoje postaci, zdobywają moc i doświadczenie, gromadzą ekwipunek. W kluczowych momentach, czyli podczas walki z wrogiem, muszą w jak najlepszym stopniu wykorzystać zdobyte zasoby. Takie rozgrywki są doskonałym treningiem umysłu: logicznego myślenia, kreatywności, koncentracji.