gry planszowe od ośmiu lat

25

lis

Gry planszowe od 8 lat – sprawdź nasz ranking

Gry planszowe dla dzieci to rozwiązanie, które gwarantuje świetną zabawę, a co więcej, pomaga maluchowi zdobyć cenne umiejętności. Dziś zajmiemy się planszówkami dla 8-latków i starszych dzieci. Jakie tytuły będą strzałem w dziesiątkę? Dlaczego gra w planszówki to warta uwagi aktywność? Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej.

Dlaczego gry planszowe to świetna aktywność dla 8-latka?

Dzieci w wieku 8. lat znajdują się w fazie szybkiego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego. Warto ułatwić młodemu człowiekowi zdobywanie ważnych umiejętności – planszówki będą dużą pomocą, ponieważ spełniają funkcję edukacyjną, a jednocześnie, są sposobem na dobrą zabawę.

  • Logiczne myślenie – dzieci w wieku ośmiu lat rozumieją już związki przyczynowo-skutkowe i chętnie stawiają czoła różnego typu wyzwaniom. Tworzenie strategii, które jest konieczne podczas wielu rozgrywek, będzie dla dziecka fascynującym wyzwaniem i pozwoli na doskonalenie umiejętności logicznego myślenia. 
  • Rozwiązywanie problemów – podczas rozgrywek dziecko skupi się rozwiązywaniu różnych trudności, podejmowaniu najlepszych w danych okolicznościach decyzji. Wspiera to rozwój kreatywności i logicznego myślenia.
  • Wytrwałość – dzieci często ulegają emocjom, irytują się, gdy coś nie idzie po ich myśli. Gry planszowe i karciane to przestrzeń na naukę cierpliwości, pokazanie dziecku, że trzeba akceptować porażki i wyciągać z nich naukę.
  • Praca w grupie – ośmiolatki wiedzą już, czym jest praca w grupie, zaczynają rozumieć znaczenie gry zespołowej, negocjacji, zawierania sojuszy. Gry planszowe to sposób, by dziecko lepiej zrozumiało wspomniane kwestie. To również droga, by pokazać maluchowi, jak ważna jest zdrowa rywalizacja i przestrzeganie zasad.
  • Pomagają wyrażać siebie – niektóre gry pozwalają dzieciom wyrazić siebie, zaprezentować własne pomysły i interpretacje.

Najlepsze gry dla 8-latka

Znasz już zalety gier planszowych, wiesz również, dlaczego warto prowadzić rozgrywki z ośmiolatkiem. A jakie tytuły doskonale sprawdzą się w przypadku dzieci w tym wieku?

Aqua – gra kafelkowa o ocenie

Aqua to jedna z popularniejszych gier zalecanych od 8. roku życia. Jest to gra kafelkowa z motywem oceanu. Mechanika gry opiera się o budowę raf koralowych i siedlisk oraz wabienie małych i dużych zwierząt, na przykład żółwia zielonego, osy morskiej czy ośmiornicy.

Dlaczego jest to fajna propozycja dla dzieci w wieku 8. lat i starszych?

  • Gra wprowadza dziecko we wspaniały, wodny świat, sprawia, że maluch poznaje nazwy zwierząt, rozwija swoją ciekawość i zdobywa wiedzę o środowisku.
  • Aqua wymaga zaangażowania. Maluch musi przemyśleć, który kafelek wybrać, przeanalizować, w którym miejscu go ułożyć kafelki małych, a w którym dużych zwierząt.
  • Aby przygotować strategię, która pozwoli na zdobycie jak największej liczby punktów, dziecko musi przewidywać konsekwencje swoich działań, dostosowywać akcje do możliwości, śledzić ruchy przeciwników.
  • Gra ma kolorowe, cieszące oko ilustracje i ciekawą tematykę, a to kolejny plus.

Kroniki zamku Avel

Kroniki zamku Avel to gra kooperacyjna – wszyscy gracze muszą współpracować ze sobą i dążyć do zdobycia wspólnego celu – jest nim obrona zamku przed Monstrum.

  • Ciekawym elementem jest bloczek postaci bohaterów. Gracz może samodzielnie wykreować swoją postać, nadać jej imię, pokolorować, ozdobić. To świetna okazja, by maluch wykorzystał własne pomysły, rozwinął kreatywność i twórcze myślenie.
  • Podejmowane w grze decyzje wpływają na losy całej drużyny. To nauka pracy w grupie, komunikacji, analizy skutków, jakie mogą przynieść konkretne akcje.
    Choć zasady nie należą do bardzo skomplikowanych, to gra wymaga koncentracji, zaangażowania, zapamiętania reguł. Wszystko to sprawia, że rozgrywki stanowią dobrą stymulację pamięci.
  • Ważną częścią gry Kroniki zamku Avel jest gromadzenie ekwipunku. Gracze losują różne elementy, a następnie umieszczają je w plecaku swojej postaci. Ale uwaga, cały ekwipunek znajduje się w woreczku – gracz, na podstawie kształtu, musi odgadnąć czy trafił na miecz, tarczę czy inny element. Co więcej, plecak ma określoną pojemność – ekwipunek trzeba ułożyć w taki sposób, by nie marnować przestrzeni. Może zdarzyć się także tak, że gracz będzie musiał podjąć decyzję i odrzucić część elementów ekwipunku.

Podsumowując, Kroniki zamku Avel to nauka pracy w grupie, rozwój kreatywności, stymulacja pamięci, a także rozwój umiejętności zarządzania zasobami i logicznego myślenia. 

gra planszowa na 8 lat - kroniki zamku avel
Gra planszowa na 8 lat – Kroniki zamku Avel

Dinokalipsa

Kolejna z propozycji to Dinokalipsa. Na czym polega gra? Gracze przenoszą się do świata dinozaurów, ale o sielance można zapomnieć. W każdej chwili może wydarzyć się katastrofa drapieżna, naturalna lub emocjonalna – gracze muszą unikać zagrożeń, a jednocześnie skupiać się na tym, by uzbierać jak największą liczbę punktów.

Dlaczego gra będzie dobrą propozycją dla ośmiolatka?

  • Gracz przez cały czas musi analizować, którą kartę katastrofy może przyjąć, a która wyeliminuje go z rozgrywki. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie zarządzanie kartami punktów.
  • W Dinokalipsie liczy się szybkie podejmowanie decyzji, nigdy nie wiadomo, co znajdzie się na odkrytej karcie katastrofy. Po poznaniu jej zawartości, trzeba od razu zareagować.
  • Partie trwają około 30-60 minut, taki czas rozgrywki pozwala na utrzymanie zainteresowania malucha.
  • Kolorowe i humorystyczne ilustracje dinozaurów przyciągają uwagę młodszych graczy, czynią rozgrywkę bardziej angażującą.

BrainBox – Piłka nożna

BrainBox Piłka nożna to karcianka, która spodoba się najmłodszym fanom piłki nożnej. Gra polega na zapamiętywaniu znajdujących się na kartach szczegółów oraz odpowiadaniu na związane z nimi pytania.

Rozgrywki są doskonałym treningiem pamięci i koncentracji, sprawiają też, że dziecko zyskuje wiedzę na temat popularnych klubów sportowych, poznaje ciekawostki ze świata piłki nożnej. Ponadto, reguły są bardzo proste, a sama rozgrywka przebiega dynamicznie – z pewnością nikt nie będzie się nudził.
Gra to gwarancja doskonałej zabawy dla dzieci i dorosłych.

Gra dla 8-latka: BrainBox - Piłka nożna
Gra dla 8-latka: BrainBox – Piłka nożna

Wsiąść do Pociągu: Europa

Wsiąść do Pociągu: Europa to gra, która zyskała bardzo dużą popularność i, która dedykowana jest graczom od 8. lat. Podczas rozgrywki, gracze dobierają karty wagonów i lokomotyw, tworzą połączenia kolejowe i dążą do zyskania tytułu kolejowego magnata. Wsiąść do Pociągu: Europa to doskonała propozycja dla całej rodziny.

  • Plansza przedstawia mapę Europy. Podczas rozgrywki maluch poznaje różne państwa, nazwy stolic czy położenie geograficzne wielu miast.
  • Ważne jest także umiejętne zarządzanie kartami, planowanie tras i wybór rozwiązań, które przyniosą najwięcej korzyści. Taka rozgrywka to sposób, by udoskonalić umiejętność logicznego myślenia, planowania oraz zyskać podstawowe umiejętności matematyczne.

Inne gry dla ośmiolatków

Inne gry, które także świetnie się sprawdzą w przypadku 8-latków to:

Wciąż też pojawiają się nowe, interesujące tytuły, które mogą spodobać się zarówno ośmiolatkom, jak i graczom w innym wieku.

Gry dla 8-latka – podsumowanie

W wieku ośmiu lat maluch ma już pewną wiedzę o świecie, ale wciąż zdobywa nowe umiejętności, rozwija kreatywność, uczy się pracy w grupie. Gry planszowe mogą być doskonałym wsparciem, sprawić, że poprzez zabawę, maluch zyska cenną wiedzę i zdolności, które wykorzysta w szkole, podczas zabawy z rówieśnikami, czy przy różnego typu aktywnościach. Wśród gier, które doskonale sprawdzą się dla 8.latków, możemy wymienić takie tytuły, jak Aqua, Kroniki zamku Avel, BrainBox – Piłka nożna, Dinokalipsa, Wsiąść do Pociągu: Europa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Wpisy