
12
Gry planszowe dla jednej osoby – znasz wszystkie zalety?
Chętnie pograłbyś w planszówkę, ale kompanów brak? Szukasz ciekawej aktywności na wieczory w domowym zaciszu? A może chcesz sprawdzić się w roli stratega? Gra planszowa dla jednej osoby będzie strzałem w dziesiątkę – takie planszówki potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć. Sprawdź, jakie jeszcze zalety mają gry w trybie solo oraz jakie tytuły cieszą się największą popularnością.
Gry planszowe dla jednej osoby – 8 najważniejszych zalet
Jeszcze kilka lat temu, planszówki, w które można grać w trybie solo, były rzadkością. Dziś taka opcja cieszy się większym zainteresowaniem, a zalety samodzielnych rozgrywek są coraz bardziej doceniane. A o jakich zaletach mowa?
Mniejsza presja
Choć rozgrywki w większej grupie są świetną zabawą oraz sposobem na integrację i budowę relacji, u części osób wywołują delikatną presję. Pojawiają się obawy dotyczące uzbierania mniejszej liczby punktów niż pozostali, podjęcia błędnych decyzji czy popełnienia gafy. Nikt nie chce odstawać od pozostałych graczy. Gdy coś takiego się dzieje, z tyłu głowy pojawia się zniechęcenie i stres.
Planszówki dla jednej osoby są sposobem, by sobie z tym poradzić. Rozgrywki są spokojniejsze, a powyższe obawy znikają. Tryb solo pozwala także na nabycie ważnych umiejętności, które można wykorzystać podczas gry w większym gronie.
Więcej czasu na przemyślenie akcji
Pamiętasz sytuację, gdy byłeś zniecierpliwiony oczekiwaniem na swoją kolej, ponieważ gracz przed Tobą zbyt długo zastanawiał się nad przeprowadzaną akcją? A może taką, w której zbyt długo analizowałeś możliwe rozwiązania, a pozostali byli lekko poirytowani? Obie sytuacje mogą być stresujące.
Podczas rozgrywek jednoosobowych, nie ma takich trudności. Możesz zastanawiać się do woli. Masz czas, by rozłożyć wybrane opcje na czynniki pierwsze i przeanalizować konsekwencje różnych działań. Co więcej, przez cały czas jesteś w pełni zaangażowany i nie nudzisz się w oczekiwaniu na swoją kolej.
Lepsze poznanie gry, analiza mechaniki
Gry w gronie trzech czy czterech osób mają wiele zalet, ale podczas takich rozgrywek, pojawiają się rozmowy, żarty – mówiąc wprost, dzieje się bardzo wiele. W rezultacie, spokojne zgłębianie mechaniki gry, jest na drugim planie.
Planszówki przeznaczone dla jednej osoby umożliwiają szczegółowe poznanie danej gry – zasad, scenariuszy, dostępnych ruchów i opcji, kart postaci, efektów i każdego innego elementu. To doskonała przestrzeń, dzięki której możesz wgryźć się w mechanizmy gry, poznać je od A do Z. Wszystko to pozwala na uzyskanie kompleksowej i szczegółowej wiedzy na temat danej planszówki, a samo odkrywanie różnych możliwości daje wiele satysfakcji.
Znalezienie własnego stylu gry w planszówki
Rozgrywki w trybie solo to idealny czas na eksperymenty z różnymi strategiami, wdrażanie nieszablonowych rozwiązań, analizę plusów i minusów podejmowanych decyzji. To przestrzeń, w której możesz popełniać błędy bez najmniejszej presji, a następnie analizować je i opracowywać lepsze rozwiązania.
Podczas przeprowadzania samodzielnych partii, z pewnością lepiej poznasz samego siebie, odkryjesz, co sprawia Ci największą satysfakcję. Wszystko to sprawi, że opracujesz własny, nieszablonowy styl gry.
Przygotowanie się do innych rozgrywek
Tryb solo stanowi doskonałe przygotowanie do innych rozgrywek. Każda przeprowadzona partia sprawia, że stajesz się lepszym graczem. To ogromna satysfakcja. Takie treningi dadzą Ci również większe szanse na sukces, podczas rozgrywek na zaawansowanym poziomie bądź grupowych.
Rozwój umiejętności
Samodzielne rozgrywki sprzyjają koncentracji i są sposobem na uzyskanie wielu cennych umiejętności. Rozgrywając partie, wzmacniasz umiejętności strategiczne, stymulujesz pamięć, rozwijasz kreatywność. Uczysz się zarządzania zasobami i zdolnościami postaci. Takie umiejętności są bardzo cenne, przydają się zarówno podczas rozgrywek, jak i w życiu codziennym.
Ciekawe hobby i odskocznia od cyfrowego świata
Gry dla jednej osoby mają ciekawą mechanikę i nietuzinkowe motywy, umożliwiają też rozwój różnych umiejętności – wszystko to sprawia, że są ciekawym i dającym mnóstwo satysfakcji hobby.
Co więcej, takie planszówki są sposobem, by wyrwać się z wirtualnego świata, odłożyć na bok telefon lub komputer. Będzie to sprzyjać relaksowi i koncentracji.
Możliwość gry w dowolnym momencie
Rozgrywka w większym gronie wymaga odpowiedniej organizacji. Trzeba ustalić czas i miejsce, wybrać planszówkę lub karciankę, która przypadnie do gustu każdej z osób. Takie rozgrywki muszą być planowane z wyprzedzeniem. Co innego gry solo. Możesz prowadzić rozgrywki, gdy tylko najdzie Cię na to ochota, zacząć grę z marszu, o każdej porze dnia i nocy.
Gry dla jednej osoby – polecane tytuły
Gier planszowych lub karcianych, które przeznaczone są wyłącznie dla jednego gracza, nie ma zbyt wiele. Choć tryb solo cieszy się zainteresowaniem, to jeszcze nie podbija rynku. O wiele częściej możemy znaleźć gry dedykowane jednemu do kilku graczy, na przykład przeznaczone dla jednej do trzech czy czterech osób. To dodatkowy plus sprawiający, że możemy grać samodzielnie, w domowym zaciszu, jak i z grupą znajomych. Ponadto, wiele planszówek oferuje kilka wariantów – dzięki temu rozgrywki są niepowtarzalne i za każdym razem dostarczają wielu emocji. Przejdźmy teraz do konkretnych tytułów.
Aqua – to przyjemna gra dedykowana jednemu do czterech graczy. Gra w trybie solo może przebiegać na poziomie podstawowym lub zaawansowanym. Warto zacząć od podstaw i wraz z coraz większymi umiejętnościami i znajomością gry, wejść na wyższy poziom. Do gry dołączone są także modyfikacje, scenariusze i wyzwania, co sprawia, że rozgrywki mogą przebiegać na wiele sposobów. A na czym polega Aqua?Rozgrywasz 17 rund, na które składa się tworzenie siedlisk i raf, hodowanie koralowców, ustanawianie bioróżnorodności. Twój cel – uzyskanie jak największej liczby punktów. Powodzenia!
Na skrzydłach smoków – to kolejna propozycja dla jednego do pięciu graczy. W przypadku trybu solo, rozgrywkę prowadzisz z Automą. To Twój przeciwnik widmo. Dostępny jest także wariant Zaplątani, który również przeznaczony jest do rozgrywki jednoosobowej. A na czym polega gra, mówiąc w skrócie, na tworzeniu jaskiń, wabieniu do nich smoków, pozyskiwaniu zasobów. Ważna jest tutaj dobrze dopracowana strategia.

Apiary – w Apiary można grać zarówno solo, jak i w większej grupie. Jest to gra strategiczna, wykorzystująca mechanikę delegowania pracowników – zarządzasz pszczołami miodnymi, które tworzą cywilizację,
W wariancie jednoosobowym rywalizujesz z Automą. Kierujesz jedną z dwudziestu frakcji, a do Twoich zadań należy pozyskiwanie surowców, rozbudowa ula, eksploracja planety. Skup się na tym, by jak najlepiej realizować różne cele i zdobyć jak największą liczbę punktów.
Inne planszówki z wariantem dla jednej osoby to: BrainBox, Heroes of Might and Magic III, Terraformacja Marsa: Amazonis i Vastitas, The Mandalorian: Przygody, Tajemnica w 5 minut.

Gry planszowe solo – podsumowanie
Gry dla jednej osoby to bardzo ciekawa propozycja. Rozgrywki solo to przestrzeń na spokojne przemyślenie różnych akcji, opracowanie strategii, testowanie różnych rozwiązań. Rywalizujesz sam ze sobą, rozwijasz nowe umiejętności, odkrywasz, jaki styl gry sprawia Ci największą przyjemność. Co więcej, w taką planszówkę możesz zagrać o każdej porze dnia i nocy, jest to też doskonałe rozwiązanie, gdy brakuje kompanów do rozgrywki.