gry kooperacyjne

13

lut

Gry kooperacyjne – czym są? Jakie mają zalety?

Część z nas uwielbia dreszcz emocji związany z walką o zyskanie przewagi nad innymi graczami. Ale nie brakuje też osób, które preferują pracę w grupie i wspólne pokonywanie wyzwań. W końcu zespół, który tworzą osoby z różnymi umiejętnościami może stworzyć strategię idealną. Dziś więc weźmiemy pod lupę planszówki kooperacyjne. Opowiemy, czym są, jakie mają zalety i oczywiście powiemy, które z tytułów są szczególnie warte uwagi.

Gry kooperacyjne, czyli w grupie siła!

W przypadku gier kooperacyjnych, głównym elementem jest kooperacja, a więc współpraca. Podczas takich rozgrywek, rywalizacja zastąpiona jest działaniem w grupie. Cała drużyna realizuje jeden cel, razem pokonuje trudności i cieszy się z wygranej.

Co dokładnie wyróżnia gry planszowe kooperacyjne?

  • Wspólny cel – w grach kooperacyjnych gracze mają wspólny cel. W zależności od gry, może to być pokonanie monstrum, rozwiązanie zagadki, ocalenie świata przed siłami zła. Można razem wygrać lub przegrać – innej opcji nie ma.
  • Brak rywalizacji między graczami – nie ma tutaj złośliwych zagrywek, układania strategii, które zaszkodzą pozostałym graczom czy kombinowania, jak zgarnąć najlepsze surowce i doprowadzić do bankructwa innych zawodników. W planszówkach kooperacyjnych liczy się gra do jednej bramki.
  • Komunikacja – w grach kooperacyjnych ważną rolę pełni komunikacja. Gracze muszą przekazywać sobie jasne komunikaty, często w skondensowanej wersji. Jakiekolwiek niedomówienia mogą sprawić, że drużyna straci punkty lub nie wykorzysta w pełni możliwości, które przybliżyłyby ją do zwycięstwa. Dzięki temu gra jest świetnym treningiem umiejętności z zakresu komunikacji.
  • Kompromis – podczas rozgrywek kooperacyjnych, wszystkie decyzje podejmowane są wspólne. Trzeba skoncentrować się na wyborach, które przyniosą korzyści całemu zespołowi. Może zdarzyć się tak, że poszczególni gracze będą mieli własne wizje, zaproponują różne rozwiązania. Co w takiej sytuacji? Trzeba sprawnie wybrać opcję, która przyniesie najwięcej korzyści całemu zespołowi.
  • Różne role – gracze mają różne umiejętności, wpadają na różne pomysły. Jedna osoba może wyróżniać się kreatywnością, inna umiejętnościami analitycznymi, kolejna mieć doskonałą pamięć. Dzięki temu każdy wnosi coś wyjątkowego do rozgrywki, a plan działań jest doskonale dopracowany.
  • Elementy narracyjne i fabularne – gry kooperacyjne często mają zarysowaną fabułę, a to uruchamia wyobraźnię i sprawia, że każdy z graczy jest w pełni zaangażowany.

Gry kooperacyjne – znasz wszystkie zalety? 

Znasz już najważniejsze cechy gier kooperacyjnych. Przejdźmy teraz do zalet tego typu planszówek.

  • Nauka pracy w grupie – gry kooperacyjne to dobry sposób, by zyskać ważne umiejętności. Rozgrywki uczą skutecznej i sprawnej komunikacji, sztuki kompromisu, odpowiedzialności za wspólne decyzje.
  • Mniejsza presja – gry z elementem rywalizacji często wywołują presję. Nikt nie chce przegrać, a brak powodzenia wywołuje lekki stres. W grach kooperacyjnych ten problem znika.
  • Budowa relacji – choć wszystkie rodzaje planszówek i karcianek są dobrym sposobem na budowę relacji, gry kooperacyjne wyróżniają się na tym polu. Wspólne układanie strategii, która pozwoli pokonać wroga i cieszyć się sukcesem, wzmacniania więzi.
  • Dobra zabawa – kiedy grasz w planszówkę kooperacyjną, nie koncentrujesz się na tym, by zdobyć jak największą liczbę punktów. Rozgrywka nie jest walką o to, by zdobyć przewagę nad kilkoma rywalami. Przeciwnie, to wspaniała przygoda, podczas której razem walczycie o wygraną. 
  • Opcja gry solo – w wiele gier kooperacyjnych możesz grać solo. Rozgrywki jednoosobowe to sposób, by na spokojnie eksplorować planszę, w swoim tempie zaznajomić się z mechaniką gry.

Gry kooperacyjne – kiedy są dobrym wyborem?

Jak widać, gry kooperacyjne to bardzo ciekawa propozycja dla dużych i małych. Takie planszówki będą dobrym wyborem dla dzieci, na przykład dziesięciolatków, jak i dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Gry kooperacyjne to dobry wybór na rodzinny wieczór, spotkanie ze znajomymi i każdą, inną okazję.

Najlepsze gry kooperacyjne

Choć gry kooperacyjne nie są tak popularne jak planszówki z elementami rywalizacji, także cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na rynku mamy kilka tytułów, po które w szczególności warto sięgnąć.

Harry Potter: Hogwarts Battle

Harry Potter: Hogwarts Battle to jedna z gier, które cieszą się w naszym sklepie z planszówkami szczególnym zainteresowaniem. Jest to idealna propozycja dla osób lubiących dobrą zabawę i oczywiście dla fanów Harrego Pottera i jego przyjaciół.

W grze mogą brać udział cztery osoby, z których każda wcieli się w rolę wyjątkowego bohatera. Mowa o takich postaciach, jak:

  • Harry Potter,
  • Hermiona Granger,
  • Ron Weasley,
  • Neville Longbottom.

Waszym zadaniem będzie ocalenie świata czarodziejów przed Sami-wiecie-kim i jego sojusznikami. Nie możecie pozwolić, żeby ciemne moce przejęły władzę nad jakimkolwiek miejscem. W swoich turach będziecie zagrywać karty, aktywować efekty, wykorzystywać żetony ataku, pozyskiwać karty Hogwartu. Powodzenia!

gra kooperacyjna
Gra kooperacyjna – Harry Potter: Hogwarts Battle

Kroniki zamku Avel

Kolejna z naszych propozycji to Kroniki zamku Avel. Kurodar – czarny księżyc, jest coraz bliżej i sprawia, że do życia budzą się siły zła. Wasza drużyna musi więc pokonać przeciwności i zadbać o to, by znów zapanował ład i porządek.

Choć zespół ma wspólny cel, każdy z graczy ma także własne zadania. Jakie? Rozwija swoją postać, gromadzi i ulepsza ekwipunek, eksploruje modułową planszę. Każdy z Was może podczas rozgrywki odwiedzić wyjątkowe miejsca i aktywować dodatkowe efekty, jak budowa murów obronnych czy zablokowanie leży potwora.

Przemyślane działania sprawią, że gdy nadejdzie czas, będziecie doskonale przygotowani – pokonacie Monstrum i inne potwory oraz ocalicie Avel. 

gry kooperacyjne
Gra kooperacyjna – Kroniki zamku Avel

Podsumowanie

Gry kooperacyjne to planszówki i karcianki, w których rywalizacja została zastąpiona współpracą. Cała drużyna wspólnie pokonuje przeciwności i dąży do tego, by zrealizować wyznaczone cele. Ważna jest praca w grupie, dobra komunikacja, podejmowanie decyzji, które przyniosą korzyści całemu zespołowi. Wśród polecanych gier kooperacyjnych znajdują się między innymi Kroniki zamku Avel oraz Harry Potter: Hogwarts Battle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Wpisy